Šią savaitę kreipiausi į Vidaus reikalų ministrą Eimutį Misiūną dėl Naujininkuose uždaromo policijos poskyrio, iš kurio pareigūnai bus perkeliami į Naujamiestyje esantį 2-ajį policijos komisariatą.

Gyventojams nemažą susirūpinimą kelia tai, kad naikinami arba patys dėl lėšų stygiaus negalintys išsinuomoti patalpų rinkos kainomis nyksta policijos poskyriai, buvusios nuovados. Vienas iš pavyzdžių – Naujininkų policijos poskyris. Gyventojai baiminasi, kad iškeldinus iš pastato policiją, Naujininkų rajone, kuris pagal nusikalstamumą patenka tarp karštųjų Vilniaus miesto taškų, padidės nusikalstamumas, o reagavimas į iškvietimus pailgės.

Su panašiomis baimėmis susiduria ne tik Naujininkų gyventojai – dėl policijos reformos pertvarkomi policijos poskyriai visoje Lietuvoje susilaukia labai prieštaringų vertinimų ne tik iš gyventojų, bet ir pačių policijos pareigūnų.

Patys policijos pareigūnai ateina pas mane, kaip Seimo narį, pasidalinti savo nuogąstavimais dėl jų darbo efektyvumo. Požiūris, kad kuo daugiau policijos pareigūnų dirbtų gatvėse, o ne biuruose yra teisingas, tačiau išardžius policijos poskyrius miestuose, gali atsitikti priešingai – operatyvumas gali itin sumažėti.

Didelis pasipiktinimas šiuo metu yra ir dėl Tarptautinio Vilniaus oro uosto teritorijoje naikinamo padalinio. Vilniaus oro uostas yra strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turintis objektas, jame per mėnesį apsilanko apie 400 tūkstančių keleivių. Iškeldinus policijos poskyrį, oro uostą aptarnaus 2-ojo policijos komisariato darbuotojai, kurie yra priskirti prižiūrėti didelę aplinkinę teritoriją.

Vadinasi, oro uostas neturės prioritetinio aptarnavimo, o pagalbą turės išsikviesti bendruoju numeriu. Visame pasaulyje saugumas oro uostuose stiprinamas, o tuo tarpu Lietuvoje vyksta priešingi procesai.

Šį ketvirtadienį viešai, per Seimo „Vyriausybės valandą“ Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir Vidaus reikalų ministrą Eimutį Misiūną paprašiau pakomentuoti policijos reformos eigą ir jos poveikį saugumui.

Gaila, tačiau nei iš Ministro Pirmininko, nei iš Vidaus reikalų ministro neišgirdau nieko konkretaus – ne itin vykusią reformą pradėjęs buvęs policininkas S. Skvernelis komentuoti nepanoro, peradresavo mano klausimą E. Misiūnui.

Buvo pasakyta, kad Vidaus reikalų ministerija yra įpareigojusi Policijos departamentą kas ketvirtį teikti ataskaitas ir vasaros pabaigoje bus pateikta antra ataskaita ir vyks reformos eigos vertinimas. Susidaro įspūdis, kad S. Skvernelis ir E. Misiūnas apsimeta nežinantys situacijos.

Galbūt nuovadų stambinimas mažose gyvenvietėse ir yra pateisinamas, tačiau dideliuose miestuose, kur tikrai yra didesnis nusikalstamumas, ypač rajonuose kur yra prasta kriminogeninė situacija, ar yra tokie svarbūs objektai, kaip oro uostas, policijos poskyriai turėtų išlikti, kad prioritetine tvarka operatyviai galėtų reaguoti į įvykius bei prevenciškai užkardyti nusikaltimus nuolat ir glaudžiai bendradarbiaujant su gyventojais.